II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

3 stycznia 2021

1. Trwa radość z Narodzenia Jezusa w ludzkim ciele. Zachęcamy do śpiewu kolęd i praktykowania wielu rodzinnych tradycji związanych z wydarzeniami w Betlejem. Pamiętajmy, że zawsze mają one charakter religijny – przypomina o tym klęcznik ustawiony przy żłóbku – jest on zachętą do modlitwy i adoracji.

2. Dzisiaj po wieczornej Mszy św. zapraszamy do wspólnego różańca.

3. W środę, 6 stycznia obchodzić będziemy uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną tradycyjnie uroczystością Trzech Króli. Kredą w tym dniu błogosławioną zgodnie z pradawnym zwyczajem kreślimy na drzwiach naszych domów pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to wyrazić, że jak oni tak i my również szukamy Chrystusa i cieszymy się z Jego odnalezienia. W dzisiejszych czasach takie oznaczenie ma wartość religijnego świadectwa. Po zakończeniu każdej Mszy św. ministranci będą rozprowadzać przygotowane przez siebie kredę i kadzidło. Dobrowolne ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone zostaną na dofinansowanie funduszu ministranckiego.

Taca tego dnia jest w całym Kościele przeznaczona na potrzeby misji świętych.
Wszyscy katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestniczenia we Mszy św., które odprawione zostaną w porządku niedzielnym.

4. Przyszła niedziela, będąca świętem Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Podczas wszystkich Mszy świętych odnowimy chrzcielne przyrzeczenia.

5. W tym tygodniu kancelaria parafialna czynna będzie w poniedziałek i piątek.

6. Wykaz wolnych intencji mszalnych w styczniu podany jest w gablocie. Są jeszcze wolne także Msze gregoriańskie w tym roku. Informacje w zakrystii lub kancelarii.

7. Przypominamy o limicie osób biorących udział w liturgii; o obowiązku używania maseczek lub przyłbic, o dystansie miedzy sobą – prosimy tak zajmować miejsca, by był on zachowany oraz o dezynfekcji rąk przed wejściem.

8. Raz w roku księża mają okazję spotkać się z rodzinami swojej parafii w ich domach. To zupełnie inne spotkanie niż w kancelarii parafialnej, podczas indywidualnych rozmów w zakrystii, parafialnej salce, albo w konfesjonale. Dla rodziny czy osób samotnych to także okazja do podjęcia tematów, które na przestrzeni roku i różnych sytuacji życiowych podejmować jest nieraz trudno. Niestety w tym roku tak przeżywanej kolędy nie możemy zaplanować – z uwagi na pandemię powinna się ona odbyć w zmienionej formie. Tradycyjną wizytę kapłana w domu chcielibyśmy ograniczyć przede wszystkim do sytuacji, w której ktoś zmienił mieszkanie, wprowadził się do nowego domu, albo też, ma miejsce jakaś szczególna sytuacja, która wymaga wizyty księdza (np. nawiedzenie chorego). Takie wizyty będą na indywidualną prośbę (w dniu planowanej kolędy)– prosimy o zgłaszanie w zakrystii bądź kancelarii na ręce konkretnego księdza.

Wszystkich pozostałych parafian jest nam miło zaprosić, według listy ulic, czy bloków do kościoła na Mszę św. o godz. 18.00, odprawianą w ich intencji. Po Mszy będą odbywały się krótkie spotkania kolędowe, podczas których każda rodzina otrzyma książeczkę o tajemnicy Mszy św. oraz specjalnie przygotowany folder z danymi parafii oraz tekstami do wykorzystania w domu – fragmentem Pisma św. oraz modlitwą błogosławienia mieszkania. Prosimy o przyniesienie do kościoła własnego naczynia z wodą (buteleczka) , która zostanie pobłogosławiona, by następnie pokropić nią nasze mieszkania i domy. Spotkanie zakończone zostanie indywidualnym błogosławieństwem każdej rodziny. Po modlitwie w świątyni, powrócimy do domów, aby wspólnie wypraszać potrzebne dary i łaski dla domowników, w szczególności dla dzieci oraz dla tych, którzy z powodu choroby i ograniczeń nie mogli uczestniczyć we Mszy św. i wspólnej modlitwie.
W polskiej tradycji wizyta kolędowa jest też okazją do wsparcia udzielanego parafii. Stanowi to wyraz łączności każdej rodziny z parafialną wspólnotą, a środki materialne jakie są gromadzone w tym czasie w większości zasilają budżet parafii przez długi okres i służą pracom, najczęściej gospodarczym, prowadzonym dla wspólnego dobra, takim jak remonty kościoła, wyposażanie jego wnętrza czy prace porządkowe. Jeśli byłaby wola Państwa podtrzymania tego zwyczaju, to podczas spotkania po Mszy taką ofiarę (w kopercie lub bez) do specjalnego koszyczka można będzie złożyć.

Spotkania kolędowe odbywać się będą od poniedziałku do piątku.
Jeśli proponowany termin nie będzie odpowiedni, to oczywiście możemy przyjść w jakikolwiek inny dzień do świątyni (z inną grupą kolędową); to samo odnosi się do wizyt domowych – służyć temu będzie zaś czas sobotni.

Spotkania rozpoczną się od najbliższego czwartku, 7 stycznia według następującego porządku:
7 stycznia, czwartek – ul. SOWIŃSKIEGO 19, 23
8 stycznia, piątek – ul. SOWIŃSKIEGO 21 ; ŻÓŁKIEWSKIEGO 9, 11
11 stycznia, poniedziałek – ul. PIASTA 24 , 26 ; ŻÓŁKIEWSKIEGO 5 , 7
12 stycznia, wtorek – ul. ŁUKASIŃSKIEGO 21, 23, 24, 26, 27
13 stycznia, środa – ul. ŁUKASIŃSKIEGO 31, 33, 35, 38 ; PUŁASKIEGO 21, 22
14 stycznia, czwartek – ul. MACZKA 1, 2, 3, 4 ; PADEREWSKIEGO 24, 26
15 stycznia, piątek – ul. SUŁKOWSKIEGO 29b ; ŻBIKOWSKA 22, 24, 26
18 stycznia, poniedziałek – ul. ŻBIKOWSKA 28, 30 ; OGINSKIEGO 16

Plan ten umieszczony jest w gablocie i na stronie internetowej.

W zakrystii są przygotowane specjalne karteczki informujące o kolędzie – bardzo prosimy mieszkańców wspomnianych bloków o pomoc w rozwieszeniu ich na klatkach schodowych.

9. Piastowski Klub Krwiodawców serdecznie zaprasza do udziału w Akcji Krwiodawstwa, która z zachowaniem bezpieczeństwa odbędzie się w sobotę, 9 stycznia w godz. od 9 do 12:30.
Ambulans oczekiwał będzie na parkingu między Liceum Ogólnokształcącym a Miejskim Ośrodkiem Sportu przy ul. 11 Listopada 2A.

© 2020 Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie

Stronę przygotował:LukaszKlosinski.com