NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ
28 MARCA 2021

1. Dzisiaj Msze św. odbędą się według porządku niedzielnego, z dodatkową Eucharystią o godz. 16.00. Z uwagi na nowe obostrzenia służb sanitarnych oraz zarządzenia kościelne liczba uczestników nie może przekraczać 40 osób. Już teraz prosimy o zrozumienie i wyrozumiałość, przy egzekwowaniu tego obowiązku. Stan ten obowiązuje do dnia 9 kwietnia ( lub wcześniejszej zmiany). Aby umożliwić uczestnictwo jak największej liczbie rodzin zwracamy się z z prośbą, by w tym czasie na Msze i nabożeństwa (zwłaszcza podczas Triduum) przychodzili tylko przedstawiciele rodzin (1 osoba), a na Msze pogrzebowe przede wszystkim najbliższa rodzina.

Przypominamy, że wciąż obowiązuje udzielona z racji pandemii dyspensa Księdza Kardynała od obowiązku uczestnictwa w liturgii w uroczystości, niedzielę i święta nakazane. Mogą z niej skorzystać osoby chore i mające objawy infekcji, a także ci, którzy mają uzasadnioną i poważną obawę przed zakażeniem. Nie dotyczy to jednak osób, które zwalniając się z Eucharystii, nie zwalniają się jednocześnie z innych niekoniecznych spotkań i zgromadzeń.

2. Dla wiernych nie mogących realnie uczestniczyć w liturgii w kościołach, pomocą może być duchowa łączność przez media. Serdecznie zapraszamy do takiej łączności w liturgiach Triduum Paschalnego, które będą TRANSMITOWANE w internecie. Szczegóły i potrzebne odnośniki będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej parafiapiastow.pl i na naszym kanale youtube.  TRANSMISJA jest bezpłatna, a wszystkie osoby, które chciałyby wesprzeć to dzieło prosimy o wpłacenie dobrowolnej ofiary na rzecz jednej z organizacji lub fundacji pomagających szpitalom i pracownikom służby zdrowia w walce z koronawirusem.

3. Ostatnie w tym roku Gorzkie Żale celebrować będziemy dzisiaj o godz. 17.15.

4. Dzisiejsza niedziela jest początkiem obchodu najważniejszych wydarzeń naszej wiary. Dobre ich przeżycie zakłada sakramentalną jedność z Jezusem. W poniedziałek, we wtorek i w środę zapraszamy do skorzystania z sakramentu pojednania: rano przed Mszą św. oraz od godz. 17.15.
W tych dniach zapraszamy także do porannej modlitwy Kościoła – Jutrzni – początek o godz. 6.00.

5. W czwartek wieczorem rozpocznie się TRIDUUM PASCHALNE, uobecniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Sytuacja związana z epidemią wymusza zmiany, którym podlegać będzie liturgiczny przebieg obecnych świąt; zwiększona zostanie ilość nabożeństw, tak by większa liczba osób mogła w nich wziąć udział.

PORZĄDEK I PRZEBIEG TRIDUUM PASCHALNEGO :

Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej – godz. 16:00 i 18.00
Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej – godz. 15.00 i 18:00
Niedziela Zmartwychwstania rozpocznie się liturgią Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę o godz. 20:00.

W WIELKI PIĄTEK, dzień w którym umarł Jezus, Kościół od najdawniejszych czasów nie sprawuje Eucharystii, trwa jednak przy swoim Panu rozważając Jego mękę i adorując Krzyż. Za uczczenie Krzyża można uzyskać odpust zupełny.
Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczamy na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły i tradycyjnie przedłużamy go na dzień Wielkiej Soboty, aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

W WIELKĄ SOBOTĘ Kościół trwa przy grobie swojego Pana rozważając Jego śmierć i zstąpienie do otchłani. Tego dnia również nie sprawuje się Eucharystii.

Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy:
– Wielki Czwartek od zakończenia Mszy św. do godz. 20.00
– Wielki Piątek od godz. 14.30 do 18.00 (z wyjątkiem trwania nabożeństwa)

Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie:
– Wielki Piątek od zakończenia liturgii do godz. 20:00
– Wielka Sobota w godz. 8:00 – 14.00 i 18.00 – 19.45

BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW w Wielką Sobotę: od godz. 8:00 do 14:00 (ogród) co 15 minut.

W tym dniu także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty w godz. 8.00 – 14.00.

Zarówno podczas adoracji jak i spowiedzi liczba osób przebywających w kościele nie może przekraczać 40.

W Wielką Sobotę ministranci rozprowadzać będą także wodę pobłogosławioną, a dobrowolne ofiary złożone z tej okazji przeznaczą na swój fundusz.

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE rozpoczniemy najważniejszą celebracją w ciągu całego roku – WIGILIĄ PASCHALNĄ. Choć rozpocznie się ona w sobotę, o godz. 20.00 to liturgicznie należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Osoby, które brać będą w niej udział prosimy o przyniesienie świec z okapnikami, które zapalać będziemy podczas Liturgii światła i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Msza Rezurekcyjna (bez procesji) odprawiona zostanie o godz. 6:00. Pozostałe Msze odprawione zostaną w tradycyjnym porządku, tzn.: 8.00; 10.00, 11.30, 13.00 i 18.00. Następna niedziela będzie jednocześnie pierwszą w nowym miesiącu, po Mszy wieczornej zapraszamy do wspólnego różańca.

6. Kancelaria w tym tygodniu będzie czynna w poniedziałek i środę, a następnie dopiero po Świętach.

7. Zachęcamy wszystkich do gorliwej modlitwy w gronie rodzinnym. Módlmy się także za całą służbę zdrowia: lekarzy, pielęgniarki, za personel medyczny – o bezpieczną pracę dla nich i siły.

8. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy swoją modlitwą i ofiarą, także tą wpłacaną na konto parafialne sprawiają, że możemy w tym trudnym czasie właściwie funkcjonować. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Numer konta podany jest na stronie internetowej, oraz w gablocie jak również na specjalnych blankietach umieszczonych w kruchcie.

9.Zachęcamy do częstszej lektury prasy i książek religijnych. W naszym sklepiku oprócz kart świątecznych można nabyć wiele bieżących tygodników katolickich.

10. Przypominamy o limicie osób biorących udział w liturgii; o obowiązku używania maseczek (z wyjątkiem osób ustawowo zwolnionych z tego obowiązku), o dystansie miedzy sobą oraz o dezynfekcji rąk przed wejściem. Mamy coraz większą świadomość zagrożenia. Wielu ludzi ciężko przeżywa tę pandemię, także wielu kapłanów choruje. Mądrzejsi w sposobie organizacji i bardziej doświadczeni przez ten rok, zechciejmy uszanować to wszystko, co ma być dla nas pomocne.

11. W ostatnim czasie odeszli od nas do wieczności: śp. Stanisława BEDNARCZYK, śp. Janusz WUDARCZYK i śp. Dariusz ZAWADZKI. W pokornej modlitwie polecajmy ich Bożemu miłosierdziu: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

12. Przy wyjściu z kościoła można wesprzeć ofiarą do puszki rodzinę Eliasa Ahrasa ze zniszczonego wojną Aleppo w Syrii, którą opiekuje się nasza Parafia. To nasza marcowa, świąteczna zbiórka dla nich.

© 2020 Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie

Stronę przygotował:LukaszKlosinski.com