I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

26 luty 2023

1. Rozpoczął się Wielki Post. W Środę Popielcową Pan sam mówił nam jak można przemienić siebie – przez modlitwę, post i jałmużnę. Nie żałujemy swojego czasu na tyle rzeczy – nie żałujmy go i na modlitwę. To czas na rozmowę na tematy religijne – także z dziećmi, na dobrą lekturę. Nie zamykajmy też oczu na potrzeby innych – biedni zawsze są wśród nas – często to nasi bliscy czy sąsiedzi, może trzeba im pomóc, porozmawiać, zrobić zakupy czy zwyczajnie uśmiechnąć się (specjalna skarbonka na jałmużnę wielkopostną znajduje się przy krzyżu wystawionym w prezbiterium do adoracji).
  2. Przypominamy obowiązujące przepisy postne:
  • wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Narodzenia Pańskiego
    Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od chrześcijanina podjęcia innych form pokuty.
  • post ścisły, czyli ilościowy, obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia
  1. Rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi ks. Kamil Falkowski rozpoczną się w IV Niedzielę Wielkiego Postu, 19 marca.
  2. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej:
    Drogę Krzyżowa w piątki : dla dzieci o godz. 17.15 oraz po Mszy wieczornej dla młodzieży i osób dorosłych (ok. 18.30).
    Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17.15.
  3. W tym tygodniu przeżywać będziemy pierwszy czwartek, piątek i sobotę nowego miesiąca.
    – czwartek po Mszy św. wieczornej Koronka do Bożego Miłosierdzia
    – piątek sakrament pokuty od godz. 17.00; po porannej Mszy św. Litania do Serca Bożego
    – sobota – nabożeństwo wynagradzające Sercu Maryi po porannej Eucharystii
  4. Zachęcamy do udziału w porannej modlitwie – Jutrzni, którą prowadzą Wspólnoty neokatechumenalne od poniedziałku do piątku o godz. 6.00.
  5. W piątek obchodzić będziemy rocznicę nominacji Księdza Kardynała Kazimierza Nycza na stolicę metropolitalną w Warszawie, zaś w sobotę dzień Jego imienin. Jest to dla nas okazja, by pamięcią modlitewną wspierać naszego Arcypasterza. Czynić to będziemy w tych dniach podczas każdej Eucharystii.
  6. W następną niedzielę, 5 marca
    – po Eucharystii o godz. 18.00 zapraszamy do modlitwy różańcowej
    – po każdej Mszy św. wesprzeć można będzie ofiarą do puszki misyjne dzieło pomocy misjonarzom (Ad gentes)
  7. Dziękujemy za modlitwy i wsparcie naszej wspólnoty, zwłaszcza poprzez wpłaty na konto parafialne – blankiety umieszczone są przy wyjściu.
  8. Zachęcamy do częstszej lektury prasy i książek religijnych. Niech w tym świętym czasie znajdzie się miejsce na dobry artykuł, stanowiący niejednokrotnie inspiracje do głębszych rozważań.
  1. W ostatnim czasie odeszli od nas do wieczności: śp. Zofia BRZUZY i śp. Ewa MAŁEK; najbliższym składamy wyrazy serdecznego współczucia, a zmarłych polecajmy w pokornej modlitwie miłosiernemu Bogu: Wieczny odpoczynek….

2. W związku z rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie i odpowiadając na apel Przewodniczącego KEP, arcybiskup warszawski podjął decyzję, aby w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych do puszek dla poszkodowanych w wyniku wojny. Możemy to uczynić wychodząc ze świątyni. Jednocześnie przypominamy, iż przy drzwiach głównych jest skarbonka z napisem:“Ukraina“ datki tam składane będą przeznaczone na doraźną pomoc dla uchodźców