I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

6 marca 2022

 1. Rozpoczął się Wielki Post. W Środę Popielcową Pan sam mówił nam jak można przemienić siebie – przez modlitwę, post i jałmużnę. Nie żałujemy swojego czasu na tyle rzeczy – nie żałujmy go i na modlitwę. To czas na rozmowę na tematy religijne – także z dziećmi, na dobrą lekturę. Nie zamykajmy też oczu na potrzeby innych – biedni zawsze są wśród nas – często to nasi bliscy czy sąsiedzi, może trzeba im pomóc, porozmawiać, zrobić zakupy czy zwyczajnie uśmiechnąć się (specjalna skarbonka na jałmużnę wielkopostną znajduje się przy krzyżu wystawionym w prezbiterium do adoracji).

 2. Przypominamy obowiązujące przepisy postne:
  – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Narodzenia Pańskiego
  post ścisły, czyli ilościowy, obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia

Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od chrześcijanina podjęcia innych form pokuty.

 1. Rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi ks. Tomasz Zaperty rozpoczną się w IV Niedzielę Wielkiego Postu, 27 marca.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej:
  Drogę Krzyżowa, którą odprawiamy w piątki : dla dzieci o godz. 17.15 oraz po Mszy wieczornej dla młodzieży i osób dorosłych (ok. 18.30).
  – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17.15.
 3. Zachęcamy do troski o pogłębienie swojego życia duchowego. Pomocą może być włączenie się w propozycje, które w tym czasie dają Wspólnoty neokatechumenalne . Zapraszamy serdecznie:
  – na poranną modlitwę Kościoła – Jutrznię – od poniedziałku do piątku o godz. 6.00.
  – dorosłych i młodzież na katechezy – w poniedziałki i czwartki o godz. 20.00 (w tym tygodniu dotyczyć one będą serca przesłania chrześcijaństwa – kerygmatu – czyli Dobrej Nowiny.
 1. Dzisiaj odbędą się:
  – o 15.30 katecheza dla młodzieży przed bierzmowaniem
  – o 19.00 (po Mszy wieczornej) – różaniec w intencji uproszenia pokoju w Ukrainie
 1. W poniedziałek zapraszamy rodziców dzieci klas komunijnych – trzecich – początek spotkania o godz. 19.00.
 2. Wtorek, 8 marca to międzynarodowy Dzień Kobiet – to okazja, by otoczyć naszą pamięcią i wdzięczną modlitwą wszystkie Panie, niech dar kobiecości i macierzyństwa tak cudownie realizowane w naszych domach i rodzinach, w poświeceniu i bezinteresownej miłości będzie zawsze doceniony; niech dobry Bóg obdarza Was tylko tym co najpiękniejsze i potrzebne do zbawienia.
 3. W piątek zachęcamy do udziału w spotkaniu z Bożym Słowem (salka, godz. 19.30)
 4. Następna niedziela, 13 marca to 9 rocznica wyboru papieża Franciszka, w Jego intencji modlić się będziemy podczas każdej Mszy św.
  W tym dniu :
  – o godz. 10.00 odbędzie się obrzęd przyjęcia kandydatów do służby liturgicznej ołtarza
  – po każdej Mszy św. wesprzeć można będzie ofiarą do puszki misyjne dzieło pomocy misjonarzom (Ad gentes)
 1. Tragiczna sytuacja na Ukrainie, pełna niewinnej krwi budzi nasze sumienia, wzywa do otwartości serc i niesienia konkretnej pomocy setkom tysięcy uchodźców. Budzi podziw zaangażowanie rzeszy ludzi – modlitwy, różnorodne inicjatywy i gesty solidarności z narodem ukraińskim -także w naszym miescie i w naszej parafii. – wzywamy wszystkich, abyśmy zanosili wytrwałą modlitwę do Boga o ustanie wojny, o pokój odmawiając w rodzinach różaniec. W kościele czynić to bedziemy o 17.30 (przed Mszą wieczorną).(wyjatek: dzisiaj i w czwartek po Mszy wieczornej, a w piatek podczas Drogi Krzyżowej) – dziekujemy za dotychczasowe zbiórki, które zostały już przekazane do Caritasu. W kościele, przy drzwiach głównych jest skarbonka z napisem:“Ukraina“ datki tam składane będą przeznaczone na doraźną pomoc dla uchodźców – dziękujemy za chęć przyjęcia uchodźców do swoich domów; część mieszka już między nami. Wszystkich, którzy po rozważeniu sytuacji pragną otworzyć drzwi swoich mieszkań i przyjąć najczęściej matki z dziećmi i starszych prosimy o kontakt z celem wypełnienia ankiety – o to samo prosimy też tych, którzy wczesniej zgłosili taką gotowość.

Na terenie naszych szkół: Szkole Podstawowej nr 4 oraz Zespole Szkół im Nansena prowadzona jest zbiórka rzeczy potrzebnych na Ukrainie. Również w parafii dary takie możemy złożyć – prosimy o nowe środki czystości, higieny, żywność o długim okresie ważności .

Piastowski Klub Krwiodawców organizuje Akcję Krwiodawstwa pod hasłem: „Solidarni z Ukrainą”. Ambulans oczekiwał będzie w sobotę 12 marca 2022 r. na parkingu Liceum Ogólnokształcącym przy ul. 11 Listopada 2 w godzinach od 9.00 do 12.30.

 1. Przypominamy o dezynfekcji rąk przed wejściem.
 2. Dziękujemy za modlitwy i wsparcie naszej wspólnoty, zwłaszcza poprzez wpłaty na konto parafialne – blankiety umieszczone są przy wyjściu.
 3. Zachęcamy do częstszej lektury prasy i książek religijnych. Niech w tym świętym czasie znajdzie się miejsce na dobry artykuł, stanowiący niejednokrotnie inspiracje do głębszych rozważań.
 4. W ostatnim czasie odeszła od nas do wieczności: śp. Maria WOŁOSZYK. W pokornej modlitwie polecajmy ją Bożemu miłosierdziu: Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie

Stronę przygotował:LukaszKlosinski.com