VII NIEDZIELA ZWYKŁA

19 lutego 2023

 1. Dzisiaj o godz. 19.00 zapraszamy na wspólne Uwielbienie przed Najśw. Sakramentem
 1. W tym tygodniu rozpoczyna się okres Wielkiego Postu, przygotowujący nas do obchodu Paschy.

W najbliższą środę, zwaną Popielcową przyjmiemy na siebie znak popiołu, przypominający o kruchości życia i będący wezwaniem do nawrócenia.

Msze św. z pobłogosławieniem i posypaniem głów popiołem odprawione zostaną o godz. 7; 9; 18 i 19.30.

W tym dniu obowiązuje post ścisły i wstrzymanie się od pokarmów mięsnych.

Przypominamy jednocześnie obowiązujące wiernych przepisy postne:

– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Narodzenia Pańskiego

– post ścisły, czyli ilościowy, obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia

Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od chrześcijanina podjęcia innych form pokuty.

W środę kancelaria parafialna nie będzie czynna.

 1. W okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej. Droga Krzyżowa odprawiana będzie we wszystkie piątki tego okresu :
  – dla dzieci o godz. 17.15
  – dla młodzieży i osób dorosłych po Mszy wieczornej (ok. 18.30).
  Gorzkie Żale, połączone z kazaniami pasyjnymi celebrować będziemy w wielkopostne niedziele o godz. 17.15.

Za udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 1. Zachęcamy do uczczenia znaku krzyża w przestrzeni naszego życia. Zatroszczmy się o wizerunki Ukrzyżowanego na naszych ulicach, w naszych domach, miejscach pracy. Także w prezbiterium umieszczony zostanie krucyfiks – niech jego ucałowanie będzie znakiem miłości do Jezusa.
 1. Nie zapominajmy w tym czasie o ludziach potrzebujących – skarbonka z przeznaczeniem na jałmużnę umieszczona będzie przy wspomnianym krzyżu adoracyjnym.
 1. Rozpoczyna się także Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników. Wiele osób podejmuje wówczas przyrzeczenia abstynenckie, zachęcamy do nich.
 1. Ofiary składane w przyszłą niedzielę na tacę przeznaczone zostaną w naszej Archidiecezji na pomoc w utrzymaniu Warszawskiego Seminarium Duchownego.
 2. Serdecznie dziękujemy wszystkim za modlitewne i materialne wsparcie naszej Parafii, także za wpłaty na konto – specjalne blankiety umieszczone są przy wyjściu.
 3. Zachęcamy do częstszej lektury prasy i książek religijnych. Niech w tym świętym czasie, który niebawem rozpoczniemy znajdzie się miejsce na dobry artykuł, stanowiący niejednokrotnie inspiracje do głębszych rozważań.

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ AGRESJI ROSYJSKIEJ NA UKRAINĘ

W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym.

Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy.

+Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP

 1. W ostatnim czasie odeszli od nas do wieczności: śp. Elżbieta i Andrzej CHOIŃSCY; najbliższym składamy wyrazy serdecznego współczucia, a zmarłych polecajmy w pokornej modlitwie miłosiernemu Bogu: Wieczny odpoczynek….

 

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie

Stronę przygotował:LukaszKlosinski.com